Sepetim

Sepetiniz boş

Sepetim

Sepetiniz boş

Psikanaliz


PSİKANALİZ


Sigmund Freud'un temellerini attığı Psikanaliz, günümüzde hala geçerliliğini koruyan ve tüm kuramların da bir şekilde etkileşim içerisinde bulunduğu kişilik ve psikoterapi kuramıdır. Zihinsel süreçleri, kendi terimleri olan bilinç, bilinç öncesi ve bilinçdışı gibi terimler ile açıklayan Psikanaliz; aynı zamanda psikoterapötik bir tedavi tekniğidir. Freud psikanalizi 3 adımda açıklamaktadır:

A) Başka türlü ulaşılamayacak ruhsal süreçleri incelemekte kullanılan bir yöntem,

B) Bu araştırma yönteminden kök alan ve ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan bir teknik,

C) Bu yöntem ile elde edilen psikolojik kavramlardan oluşan ve yeni bir bilimsel disiplin oluşturacak bilgi birikimidir.


Psikanaliz sırasında kişinin bilinçaltına bastırdığı deneyim ya da yaşantıların tekrar bilince çıkarılması ve bunlar ile zihin arasındaki bağın tekrar ele alınması sağlanır. Bu süreçte kişinin aklına gelen tüm yaşantı ve düşünceleri sansürsüz, yargılamadan ve mantık süzgecinden geçirmeden, zihnine ilk geldiği cümle ifade etmesi beklenir. Bu “serbest çağrışım” olarak adlandırılır. Bunun yanı sıra rüya gibi tüm içsel süreçlerin aynı biçimde aktarılması beklenir. Bu süreçte kişi; düşünce ya da yaşantılarını bilinçdışında tutmak için kullandığı savunmalar hakkında öz farkındalık sahibi olmaya başlar. Farkındalıklar ile birlikte problem daha net bir hal alarak çözümlenmeye uygun biçime gelmiş olur.