Sepetim

Sepetiniz boş

Sepetim

Sepetiniz boş

Öfke Kontrol Bozukluğu


ÖFKE KONTROL BOZUKLUĞU


Öfke, hoş olmayan durumlar için temel duygulardan biridir. Günlük hayatımızda bizi üzen birçok olayla karşılaşırız. Bu olaylardan bazıları trafikte yanlış geçen insanlar, acelesi olan insanlar, işyerinde işi ihmal edenler, patronları aşağılayanlar, ilgisiz yöneticiler, anlayışsız arkadaşlar, baskıcı anne babalar ve bunaltıcı, aşırı hırslı davranışlardır. Bu tür olaylara uygun tepkiler verildiğinde öfke son derece sağlıklı bir duygudur.


Çoğu insan bu durumlarda doğrudan yanıtı verir ya bağırır, ya kavga eder, ya da sağa sola vurur. Bu tepkileri kontrol edemezsek kendimize zarar verebilir veya sosyal ilişkilerimizi bozabiliriz. Diğerleri tepkilerini oraya atar ve biriktirir. Bu ikinci grup, "Ben her şeyi hep içimde bıraktım, kimseye tepki gösteremiyorum, kimseyi kırmak istemiyorum, hayır diyemem" diyen kişilerdir. Öfkelerini biriktirirler.


Stres insan vücuduna girdiğinde bir çıkış yolu bulacaktır, tıpkı elektriğin vücuda girdikten sonra vücuttan çıkması gibi. Biliyorsunuz şiddetli elektrik çarpması durumlarında topuk gibi yerlerde patlama oluyor. Bu giden yalıtımdır. Günlük hayatımızda biriktirdiğimiz stres ve öfke de benzer bir etkiye sahiptir. Küçük stresli olaylar, eşiğin üzerinde bir uyaranla karşılaşıldığında oluşur ve kaybolur. Öfke patlamaları yaşayan birçok kişi, öfkenin tetikleyici değil, biriktiğini hisseder.