Sepetim

Sepetiniz boş

Sepetim

Sepetiniz boş

Dikkat Eksikliği Bozukluğu


DİKKAT EKSİKLİĞİ BOZUKLUĞU


Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanımlanırken, dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik (hiperaktivite) ve dürtüsellik kavramları kullanılmaktadır. Son yıllarda çocuk ve ergenlerle ilgili çalışmalar incelendiğinde, DEHB’in, çocuklukta ve ergenlikte en sık karşılaşılan sorunlardan birisi olduğu görülmektedir.


DEHB, günümüzde ortaya çıkan bir sorun olmamasına karşın, ebeveynler ve öğretmenler “Ne oldu da son yıllarda çocuklarımız bu kadar dikkatsiz ve hiperaktif oldular?” sorusunu sormakta ve DEHB’in sanki yeni ortaya çıkan bir sorun olduğunu vurgulamaktadırlar. Aslında DEHB’li çocuklarla geçmiş yıllarda da karşılaşılmaktaydı. Ancak bu çocuklar geçmişte farklı kavramlarla (örn. dik kafalı ya da söz dinlemeyen gibi) isimlendirilmekteydiler.


Günümüzde, DEHB ile onun temel belirtileri olan aşırı hareketlilik ve dikkatsizlik konusundaki yayınların artması ile birlikte bu çocuklarla ilgili olarak uzmanlara daha sık başvurulmaktadır. Çoğu zaman öğretmenlerin ve ailelerin DEHB’li çocukların davranış problemleri karşısında kendilerini çaresiz hissetmeleri, bu konudaki çalışmaların önemini artırmaktadır.