Sepetim

Sepetiniz boş

Sepetim

Sepetiniz boş

Çift ve Evlilik Problemleri


ÇİFT VE EVLİLİK PROBLEMLERİ


Evlilikte iletişim sorunları, kadın ve erkeğin birbirlerinin duygu, düşünce ve isteklerine açık olmamasından kaynaklanır. Karşı tarafa duygu ve düşünceleri hakkında yeterince bilgi vermeyen taraf, karşı tarafın bunu anlamasını beklemek gibi bir hataya düşecektir. Ancak karşı taraf, eşinin duygu, düşünce ve arzularından haberdar değildir.


Evlilikte iletişim sorunları, tarafların birbirlerinin beklentilerini karşılayamaması durumunda da ortaya çıkabilir. İki tarafın farklı beklentilerinin olması ve bu beklentilerin karşı tarafça karşılanamaması müstakbel eşte öfke, küskünlük gibi duygulara ve nihayetinde iletişim sorunlarına neden olabilir.


Cinsiyetler arasındaki farklar: Evlilikte iletişim sorunlarına neden olan faktörlerden biri de cinsiyetler arasındaki farktır. Kadınların erkeklere göre olaylara daha duygusal bakmaları ve söylediklerinde hemfikir olma eğiliminde olmaları, ancak erkeklerin konuşurken duygularını ifade etmekte zorlanmaları ve eyleme daha yatkın olmaları iletişim sorunlarına yol açmaktadır.


Geçmişe Sarılmak: Evlilikte en yaygın yanlış anlamalardan biri geçmişe takılıp kalmaktır. Geçmişte yaşanmış ve sohbette sorunlara neden olan bir olayın yeniden gündeme gelmesi çifti o sırada konudan uzaklaştıracak ve sorunun çözülmesini engelleyecektir.


Beyin Okuma: Çiftler her zaman birbirlerini çok iyi tanıdıklarını ve akıllarından geçen her şeyi bildiklerini düşünürler. Ancak, başkalarının ne düşündüğünü biliyormuş gibi davranmak ve akıllarını okumak yanlıştır ve iletişim sorunlarına neden olur. İnsanların düşünceleri ve fikirleri değişebilir, bu nedenle o sırada odaklanmanız ve eşinizin düşüncelerine değer vermeniz önemlidir.


Çözüm bulamadan sorunu kapatmak: İletişimde yapılan hatalardan biri de henüz çözülmemiş sorunu saklamaktır. Bu sorun tamamen çözülmediği için ileride mutlaka tekrar açılacak ve daha büyük sorunlara yol açacaktır.


Tasarruf: Evlilik içi iletişim sorunlarının bir başka nedeni de tasarruftur. İçine kapanık eşlerin konu hakkında konuşmaması onları rahatsız eder ve kızdırır, konunun büyüyerek başka bir zamana açılmasına ve daha büyük bir iletişim sorunu yaratmasına neden olur.