Sepetim

Sepetiniz boş

Sepetim

Sepetiniz boş

Bipolar Bozukluk


BİPOLAR BOZUKLUK


Manik-depresif bozukluk olarak da bilinen bipolar bozukluk, kişinin ruh halini, enerjisini, konsantrasyonunu ve günlük aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğini etkileyen bir ruhsal bozukluktur.


Bipolar bozukluk, bir kişinin kendini hemen harika hissetmesine neden olabilir, ancak bir süre sonra geri çekilir. Bipolar bozukluk, kişinin manik depresyon tanımına uyan bir ruh haline girmesine neden olabilir. Bu nedenle tanı aşamasında psikologlar tarafından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bipolar'ın en çarpıcı özelliği kişinin ruh halinin aşırı olmasıdır.Bipolar bozukluk zirve yaptığında kişi hiperaktif hale gelir ve kendini çok mutlu hisseder. Ancak depresyona girdiğinde kendini dış dünyaya kapatabilir ve hatta intihara meyilli olabilir. Bipolar bozuklukta ruh hali atakları ilerleyici değilse yılda birkaç kez ortaya çıkabilir.


Çoğu insan duygudurum bozukluklarını tespit edebilirken, ileri derecede bipolar bozukluğu olan kişilerin bunları kendi başlarına tespit etmesi zor olabilir. Bipolar bozukluk kalıtsal olabilir veya travma sonucu gelişebilir.Depresyon şikayeti ile doktora giden birçok kişi aslında bipolar bozukluğa sahiptir.